171208142109-03-kalita-books-restricted-exlarge-169

Książki, które warto przeczytać

Poniżej wymienimy 10 książek, które koniecznie trzeba przeczytać. Ubogacą nas one sprawiając, że staniemy się lepszymi ludźmi.

1483393-maly-ksiaze

  1. „Mały Książę”

To bardzo znana powieść francuskiego pisarza. Wydawać by się mogło, że to książeczka dla dzieci. Jest jednak inaczej. „Mały Książę” urzeka także dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że porusza bardzo ważne kwestie w życiu każdego człowieka takie jak miłość, przyjaźń i określenie swojego miejsca w świecie.

117216_01_sto_lat_samotnosci-300

  1. „Sto lat samotności”

Książka opowiada dość nietypową, pełną cudowności wielopokoleniową historię rodziny Buendiów – założycieli wioski Macondo. Odkrywa przed nami południowoamerykański świat Márqueza. Taki, który jest miejscem, w którym przenikają się wątki znane z mitologii, Biblii i baśni. Komentuje też w bardzo subtelny, a jednak wyraźny sposób współczesne wydarzenia polityczne.

56baf1b43e107

  1. „Dziennik Anny Frank”

To książka, która poruszy serca każdego czytelnika. Kilkunastoletnia Anna Frank, młoda dziewczynka, przez ponad 2 lata ukrywała się przed nazistami. Robiła to, ponieważ urodziła się w żydowskiej rodzinie. Ostatni zapisek w dzienniku powstał 1 sierpnia 1944 roku, na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Książka ta pokazuje okropieństwo wojny, która jest pełna okrucieństwa. Z racji, że opowiada ją jeszcze przecież dziecko, świat dorosłych jawi jako wyjątkowo straszny.

 

 

105521264o

  1. „Jądro ciemności”

Joseph Conrad targa się na poruszenie tematu, który nie traci na aktualności nawet po 100 latach od wydania książki. Problematyka kolonializmu, rasizmu, pierwotnej wrogości wobec tego co inne inspirowała wielu twórców. Jednak to właśnie Joseph Conrad osadza akcję swojego opowiadania na małym statku, który płynie w górę rzeki Kongo, w poszukiwaniu Kurtza, agenta kolonii. Podczas podróży główny bohater, Marlow, obserwuje jak zachowują się kolonizatorzy wobec rdzennej ludności.

632888331_1_1000x700_ksiazka-dzuma-alberta-camusa-zory

  1. „Dżuma”

Jest to powieść paraboliczna, która dzieje się w Oranie, miejscu trawionym przez epidemię. Całość dzieje się w latach 40. XX wieku. Musimy uświadomić sobie, że pod tą warstwą dosłowną dzieją się naprawdę ciekawe rzeczy. Pokazane zostają dylematy obecne w życiu każdego człowieka, natura zła, które jest obecne na świcie, ale przede wszystkim jest to powieść  o ludziach, którzy znaleźli się na granicy wytrzymałości. Pokazany został ich sposób myślenia i zachowania jakie to rodzi.