z18850040qpralka-frania

Frania, czyli przyjazna pralka

Pralka elektryczna zwaną Franią to urządzenie wirnikowe, które cieszy się w Polsce dużą popularnością. Pojawiło się ono na rynku w latach 80. XX wieku jako jedna z bębnowych pralek automatycznych. Mechanizm pralki wirnikowej polega na tym, że bęben pozostaje nieruchomy w czasie kiedy woda i prana przez nas odzież zostaje poruszana przez obracający się z określoną prędkością wirnik.

Trochę historii…

Pralka o nazwie Frania była produkowana przez firmę SHL w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach. Tworzyli oni także serie motocykli. Urządzenie w najbardziej typowym wykonaniu składało się z dwóch cylindrycznych komór, które były wykonane z emaliowanej blachy. Blacha komory wewnątrz była ocynkowana. Górna część, która posiadała umieszczony w niej na dnie wirnik, stanowiła komorę pralniczą. Z kolei dolna miała za zadanie pomieścić silnik elektryczny, który posiadał moc około 180 W. Miał też przekładnię pasową, wyłącznik oraz inny ewentualny dodatkowy osprzęt elektryczny. Taka konstrukcja była wykorzystywana do produkowania innych pralek w wielu wytwórniach. Miały one kilka odmian i każda z nich cieszyła się niemałą popularnością. Co ciekawe, niektóre z nich posiadały własną wyżymaczkę. Z kolei w innych odmianach woda mogła być podgrzewana w pralce. Jeszcze inne wymagały napełniania wodą ciepłą. Dodatkowo mogły zostać wyposażone w elektryczną pompkę, która opróżniała zbiornik. Frania to nazwa, która przyjęła się do określenia wszystkich pralek wirnikowych. Kojarzy się ona bardzo pozytywnie.

pranie-pralka-frani-1586-5dbc937

A obecnie?

Aż do 2014 roku pralki wirnikowe nazywane popularnie Frania były produkowane przez firmę Emalia Olkusz. Ten producent nabył część produkcji Myszkowskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych „Światowit”. Dodatkowo uzyskał prawa do znaków towarowych Światowit i Frania. Stało się to niezwykle ważnym wydarzeniem w świecie pralek. Po tym jak olkuska fabryka upadła, markę jaką stała się Frania odkupiła firma Kalisto, której główna siedziba mieściła się w Myszkowie. To właśnie tam pierwotnie były produkowane te pralki. Na ten moment producent ten rozprowadza miesięcznie około 500-600 sztuk pralek, które nabywają głównie właściciele jachtów, domków letniskowych, a także wszelkich warsztatów.

Plastikowe elementy budujące pralkę zostały wykonane z bakelitu.

Popularna niegdyś Frania nadal znajduje się w naszej pamięci w postaci ciepłych wspomnień.