zęby

Co powoduje próchnicę: powstawanie i zapobieganie

Wiele osób zastanawia się, co powoduje próchnicę, chcą wiedzieć jak uniknąć tego wspólnego problemu, który prowadzi do dyskomfortu, bólu i utraty zębów. Próchnica zębów wynika z rozkładu, w procesie obejmującym kilka etapów. Dentysta twierdzi, że próchnica zaczyna się, gdy bakterie zaczynają atakować twardą powierzchnię zębów, a w przypadku lekceważenia rozprzestrzenia się i niszczy głębsze warstwy powierzchni zębów. Jeśli jednak zadbasz o prawidłową higienę jamy ustnej, z pewnością możesz w dużej mierze zapobiec próchnicy. Regularna pielęgnacja zębów i zdrowa może być niezwykle pomocna w odstraszaniu temu rozpadowi Twoich białych zębów. Jak wyglądają poszczególne etapy powstania próchnicy?

Fazy rozwoju próchnicy

próchnicaPierwsza faza rozwoju próchnicy polega na powstawaniu na zębach płytki nazębnej. Niektóre szczepy bakterii występujące naturalnie w ustach rozwijają się podczas spożywania pokarmów i napojów zawierających cukier. Gdy nie oczyścimy cukrów z naszej powierzchni zębów, bakterie karmią się nimi i produkują kwasy. Kwasy następnie łączą się z bakteriami, cząstkami żywności i śliną, tworząc płytkę nazębną, lepką warstwę, która pokrywa zęby. Stomatolog twierdzi, że po utwardzeniu się tej płytki się na powierzchni zębów, kwasy ścierają szkliwo, które pokrywa twardą zewnętrzną powierzchnię zęba. Te małe otwory w szkliwie stanowią pierwszy etap powstawania ubytków. Po tym kwas produkowany przez bakterie atakuje następną warstwę zębów, która jest miękką substancją, zwaną zębiną. Bakterie i płytka nazębna kontynuują destrukcyjny marsz do kolejnej części zęba, czyli materiału wewnętrznego lub cementu.

Leczenie u stomatologa

W tym stadium zaawansowanym, cement zęba zostaje podrażniony i kości, które wspierają zęba mogą być również zaangażowane w ten niebezpieczny proces. Dentysta twierdzi, że gdy próchnica osiąga ten punkt, będziemy doświadczać wrażliwości, bólu zęba i bólu podczas gryzienia. Jeśli w wyniku inwazji bakteryjnej, ciało będzie zmuszone do wysłania białych krwinek, może być konieczne usunięcie ropienia zęba i kanałowe leczenie zębów. Jeśli będziesz sumienny i konsekwentny w pielęgnacji jamy ustnej możesz skutecznie zapobiec rozwojowi próchnicy. Obejmuje to szczotkowanie co najmniej dwa razy dziennie i nitkowanie zębów, co najmniej raz dziennie. Stomatolog zaleca używanie szczoteczki z miękkimi włóknami, przeznaczonej do głębokiego czyszczenia, taka jak szczoteczka do zębów Colgate SlimSoft ™. Jeśli nie możesz myć zębów po posiłku przepłucz usta wodą. Pamiętaj też o właściwej diecie, polegającej przede wszystkim na ograniczeniu ilości spożywanego cukru.