papieros

Fizjologiczne aspekty palenia

Palenie tytoniu jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem. Co roku, kilka milinów osób umiera z powodu tego schorzenia na całym świecie. Główną przyczyną tego, że wśród palaczy zapadalność na nowotwory płuc oraz górnych dróg oddechowych jest obecność w dymie tytoniowym licznych karcynogennych związków chemicznych, które w niezwykle szkodliwy sposób oddziałują na nasz organizm.

palenieKorzystając papierosów zadajmy sobie pytanie- „jak rzucić palenie skutecznie?”. Na rynek wprowadzona bardzo dużą liczbę różnorodnych preparatów, które mają ułatwić niezwykle nierówne starcie, jakim jest walka z nałogiem. Nikotyna uzależnia nas na wielu polach. Warto jest jednak podkreślić niezwykle silny wpływ nikotyny na naszą sferę psychiczną, która poprzez mechanizmy uzależniające ulega znacznemu związaniu z dostarczaniem nikotyny. Fizjologicznie nikotyna nie powoduje zbyt dużych zmian w metabolizmie oraz mechanizmach biochemicznych homeostazy, nie mniej jednak, pobudza produkcję dopaminy, które jest przez specjalistów uważana za hormon szczęścia.

Dopamina wyzwalania w okolicach jądra łukowatego oraz jądra półleżącego powoduje, iż dostarczając określonej substancji, zaczynamy odczuwać przyjemność. W ten sposób w wielu sytuacjach stresowych sięgamy po papierosa. Papieros ma również sam bardzo niekorzystny wpływ na nasz stan emocjonalny, gdyż nikotyna powoduje znaczny wyrzut adrenaliny co wiąże się z pobudzeniem naszego układu współczulnego i ogólnego stanu stresowego. Niejednokrotnie rzucanie papierosów przerosło możliwości człowieka- nie warto jest jednak de-motywować się faktem, iż jest się osobą o słabej woli. Uzależnienie od nikotyny jest kompleksowe, gdyż oprócz fizycznego zapotrzebowania na nikotynę, u palacza wykształca się pewien nawyk związany z przyjmowaniem nikotyny w określonych sytuacjach.

Szczególnie rozpowszechnionym nawykiem jest palenie papierosów do porannej kawy. Rozstanie się z nałogiem nikotynowym wymaga przede wszystkim podjęcia zdecydowanej decyzji. Plastry nikotynowe same z siebie nie zadziałają, jeśli nie będziemy sami chcieli odstawić palenia. Przy okazji rzucania, warto jest sobie uświadomić, że papierosy w rzeczywistości nam nic nie dają. Jeśli nasze przywiązanie do papierosów jest z kolei zbyt silne, można wypróbować przykładowo e-papierosy, które umożliwiają nam dostarczanie nikotyny w bezpieczny i mniej szkodliwy sposób. Nie mniej jednak, sama nikotyna jest trująca, oprócz uzależnienia powoduje skurcz mięśni gładkich, osłabia krążenie co wiąże się z zespołami niedokrwiennymi, a nawet z problemami z potencją.