prawo

Różnice między adwokatem a radą prawnym

Bardzo często osoby mające problem prawny nie do końca wiedzą, gdzie powinni się udać. Zdarza się, bowiem tak, że w jednym budynku urzęduje adwokat i radca prawny. Wtedy nie wiemy, którego z nich powinniśmy wybrać. Możemy jednak zauważyć, że przepisy pozwalają nam zniwelować wcześniej widoczne różnice między profesjami, ale mimo wszystko podział nadal istnieje. Takie rzeczy warto jednak wiedzieć, ponieważ dobry wybór pozwoli nam bardzo szybko zaoszczędzić pieniądze i zmarnowany czas o zszarpanych nerwach już nie wspominając.

Adwokat

adwokatOsoba wykonująca zawód adwokata korzysta z regulacji ustawy prawie o adwokaturze. To właśnie w ramach wyżej wymienionej ustawy może być tworzony i działać samorząd adwokacki. Zanim osoba stanie się adwokatem musi przejść jeszcze egzaminy na aplikacje. Adwokaci to cenieni w środowisku ludzie, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą w ramach swojej profesji. Adwokat jest więc zobowiązany do tego aby udzielać swoim klientom niezbędnych porad prawnych.

Zadania adwokata

Adwokat to nie tylko pomoc słowna, ale także zawód gdzie trzeba :

  • Udzielać trafnych porad prawnych związanych z tematem sprawy
  • Sporządzać opinie prawne po zapoznaniu się z daną sprawą
  • Opracowywać projekty aktów prawnych
  • Występować przed wymiarem sprawiedliwości w każdej instancji
  • Występować jako pełnomocnik w urzędzie

Radca prawny

Jego działanie reguluje ustawa uchwalona w dniu 6 lipca 1982 roku o radach prawnych. Na jej mocy radca prawny wykonuje świadczenia związane z pomocą prawną. Radca prawny posiada jednak ograniczenia. Nie może on występować w procesach karnych i karnoskarbowych. Poza wymienionymi wyjątkami urzędnik zajmuje się wszystkimi innymi rzeczami, które leżą w kompetencji adwokata.

Jaka jest więc różnica

Właściwie wszystko zależy od naszego punktu widzenia. Jednak z przepisów prawnych tylko pełnoprawny adwokat może być nam pomocy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Radca prawny nie może i to jest ta jedna ale istota różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami. Dawniej radca prawny był też pozbawiony możliwości reprezentowania danej osoby na przykład w sprawach rodzinnych. Od 2007 roku rady prawni uzyskali jednak możliwość uczestnictwa w takich przypadkach. Tak więc z adwokatem klient zawsze będzie zawierał umowę cywilnoprawną a z radcą będzie to zwyczajna umowa o pracę. Jeśli chodzi zaś o różnice to są one bardzo znikome. Podsumowując w Polsce zaczyna się mówić powoli o połączeniu tych dwóch zawodów w jedną całość po to aby potencjalny klient nie musiał już martwić się zachodzącymi różnicami.